Kandersteg 2009

ME WSA Kandersteg 2009

W dniach 27.02.- 1.03.2009r w malowniczej miejscowości Kandersteg w Szwajcarii odbywały się Mistrzostwa Europy WSA. Na starcie stanęło ponad 160 zawodników z całej Europy.

Wśród zawodników z Polski znaleźli się Romek Radłowski oraz juniorzy Patryk Pazdro i Mikołaj Waśkowski, startujący w klasie D2.
Trzydniowym potyczkom towarzyszyła piękna pogoda ( momentami właściwie było trochę na ciepło).Trasy były bardzo urozmaicone, przebiegając w terenie górzystym , częściowo zalesionym, a nawet przez sam Kandersteg, toteż obserwowane były przez licznie zgromadzonych mieszkańców i gości kurortu. Duże zainteresowanie wzbudził także uroczysty przemarsz narodowych ekip przez centrum miasteczka w I dniu zawodów.

Polska Ekipa przywiozła wiele medali i tytuł drużynowego Mistrza Europy. Nasi zawodnicy walczyli dzielnie z europejską czołówką. Mikołaj zajął 5 miejsce w 12-osobowej klasie D2 , ustępując tylko Waldkowi Stawowczykowi ( Mistrzowi Europy ) i trzem zawodnikom gospodarzy . Patryk uplasował się na 11 miejscu . W klasyfikacji juniorów ( punktacja ONS) Mikołaj zajął II miejsce i tytuł wicemistrza Europy Juniorów WSA, a Patryk miejsce X.
Z powodu niedyspozycji psów Romek zmuszony był niestety wycofać się po drugim dniu zawodów. Bardzo miłe wrażenia z pobytu w Szwajcarii zakłóciło jednak zamieszanie z klasyfikacją juniorów. Organizatorzy po pierwsze sklasyfikowali ich wg osiągniętych czasów ( wspólnie klasę D1 i D2), a nie jak przewiduje regulamin WSA wg punktów ONS (obliczanych na podstawie zajętej pozycji w swojej klasie i liczby zawodników w klasie ). Po drugie nie wywieszono wyników klasy D1 i D2 oraz juniorów przed dekoracją medalową - nie było okazji zaprotestować !

Mikołaja ominęła piękna chwila dekoracji medalowej , bo jego medal odebrał inny junior .
Ponad pół roku trwało dochodzenie sprawiedliwości. Dzięki dużemu zaangażowaniu w tej walce Jacka Włodarczyka we wrześniu 2009, oficjalnie, na stronie WSA opublikowano ostateczny, zgodny z regulaminem WSA ranking juniorów.